Czy jesteś pracownikiem służby zdrowia?

Próbujesz odwiedzić witrynę, która zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla pracowników służby zdrowia i specjalistów branż pokrewnych.

Aby uzyskać dostęp prosimy o potwierdzenie:


Stosowanie probiotyków

Stosowanie probiotyków

Wydaje się niewiarygodne, ale żyjemy w świecie pełnym bakterii. Faktem jest, że na 1 komórkę naszego organizmu przypada aż 10 komórek „dobrych bakterii”. Ta ogromna ilość bakterii to nasza flora bakteryjna, zwana „mikrobiotą”.

Skład i funkcja mikrobioty występującej w różnych miejscach ludzkiego organizmu odgrywają zasadniczą rolę dla utrzymania prawidłowej fizjologii. Wpływają również na podtrzymywanie odporności oraz zapewnienie prawidłowego wchłaniania składników odżywczych, makro– i mikroelementów, czyli stanu odżywienia organizmu.

W trakcie pierwszej kolonizacji noworodka, w momencie jego narodzin, jego organizm zasiedlają zarówno „dobre” jak i „złe” bakterie pochodzące od matki. Potem, w trakcie karmienia piersią, pod wpływem bliskiego kontaktu z matką oraz ze środowiskiem, kolonizacja jelit postępuje. Powstająca w tym okresie i stabilizowana mikroflora jelitowa jest niezbędna w procesach prawidłowego trawienia wszystkich składników odżywczych oraz do ich przyswajania.

Nieprawidłowy skład mikroflory jelitowej lub opóźnienia w jej tworzeniu w okresie tak ważnym dla niemowlęcia, czyli w okresie rozwoju układu pokarmowego, może być związany z powstawaniem licznych dolegliwości jelitowych typowych dla tego wieku, takich jak: kolki, bóle brzucha, skurcze, nadmiar gazów, wzdęcia, zmiany
konsystencji wypróżnień, na przykład twardsze, luźniejsze lub nagle oddawane stolce.

Dobre bakterie są ważne dla prawidłowego rozwoju

Przywrócenie równowagi pomiędzy liczbą „dobrych” i szkodliwych bakterii jest głównym celem wykorzystania probiotyków, gdyż probiotyki zgodnie z definicją WHO to żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Aby probiotyki były wartościowe, muszą posiadać
dowody kliniczne na swoje dobroczynne działanie.

Takie dowody muszą pochodzić z badań klinicznych przeprowadzonych z wykorzystaniem odpowiedniej metodologii.