Wysiłek fizyczny a mikroflora przewodu pokarmowego…

Dzień dobry,W naszej firmie Pharmabest Sp. z o. o. nieustająco dążymy do zapewnienia jak najlepszej ochrony danych osobowych, które nam przekazujesz. Zależy nam również, aby informacje dotyczące sposobu, w jaki je wykorzystujemy i przetwarzamy były dla Ciebie jasne i zrozumiałe.


Dlatego też wprowadzamy nową politykę prywatności, która spełnia oba te założenia, a jednocześnie realizuje wymogi Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO).


Nowa Polityka prywatności będzie obowiązywała w pełni od dnia 25 maja 2018 r. Możesz już teraz zapoznać się z jej treścią [tutaj], do czego serdecznie Cię zachęcamy.


RODO: Unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, które zacznie obowiązywać z dniem 25 maja 2018 r.Pozdrawiamy,
Zespół Pharmabest sp. z o.o.

Zapraszamy do lektury obszernej publikacji autorstwa dr n. med. Wojciecha Marlicza „Wysiłek fizyczny a mikroflora przewodu pokarmowego — znaczenie probiotyków w diecie sportowców”  w Forum Zaburzeń Metabolicznych.

Aktywność fizyczna przynosi wymierne korzyści dla zdrowia człowieka i prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia schorzeń układu krążenia, zaburzeń metabolicznych oraz częstych chorób przewodu pokarmowego, takich jak kamica żółciowa, choroba uchyłkowa czy rak jelita grubego. Osoby uprawiające sport — czy to amatorsko, czy też zawodowo — są jednak narażone na różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Działania niepożądane dotyczące żołądka czy jelit występują u znacznej liczby sportowców i mogą być przyczyną ograniczenia aktywności sportowej. Mechanizm powstawania tych zaburzeń nie jest do końca poznany. Wśród przyczyn wymienia się nadwrażliwość trzewną i przemijające niedokrwienie jelit. Wyniki najnowszych badań z wykorzystaniem między innymi technik biologii molekularnej wskazują na istotną rolę mikroflory przewodu pokarmowego oraz bariery jelitowej w powstawaniu zaburzeń jelitowych związanych z wysiłkiem fizycznym. Dieta bogata w białko oraz często stosowane przez sportowców leki, takie jak

antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy inhibitory pompy protonowej, mogą wywoływać zaburzenia mikroflory jelitowej i zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Modulacja mikroflory jelitowej za pomocą probiotyków i prebiotyków u osób aktywnych fizycznie pozwala korygować dysbiozę i ogranicza ryzyko wystąpienia związanych z wysiłkiem dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Postępowanie takie stwarza nowe możliwości terapii zaburzeń czynnościowych u sportowców i ludzi aktywnych fizycznie.

(Forum Zaburzeń Metabolicznych 2014, tom 5, nr 3, 129–140).

całość publikacji dostępna pod adresem: https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/40398/27886

Przy wzmożonym wysiłku szczególinie polecamy naszą nową postać: Vivomixx Micro.