Pierwotna kolonizacja bakteryjna noworodka – w trakcie porodu czy jeszcze przed?

Pierwotna kolonizacja bakteryjna noworodka – w trakcie porodu czy jeszcze przed?

Dzień dobry,W naszej firmie Pharmabest Sp. z o. o. nieustająco dążymy do zapewnienia jak najlepszej ochrony danych osobowych, które nam przekazujesz. Zależy nam również, aby informacje dotyczące sposobu, w jaki je wykorzystujemy i przetwarzamy były dla Ciebie jasne i zrozumiałe.


Dlatego też wprowadzamy nową politykę prywatności, która spełnia oba te założenia, a jednocześnie realizuje wymogi Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO).


Nowa Polityka prywatności będzie obowiązywała w pełni od dnia 25 maja 2018 r. Możesz już teraz zapoznać się z jej treścią [tutaj], do czego serdecznie Cię zachęcamy.


RODO: Unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, które zacznie obowiązywać z dniem 25 maja 2018 r.Pozdrawiamy,
Zespół Pharmabest sp. z o.o.

W trakcie ciąży łożysko odpowiedzialne jest za odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii i zapewnia płodowi wszystko, czego potrzebuje on do życia i rozwoju: tlen, pożywienie, przeciwciała, ale nie bakterie. Nowe badanie dowodzi, że łożysko nie zawiera bakterii, co potwierdza hipotezę, że do pierwszego kontaktu dzieci z bakteriami dochodzi w trakcie porodu.

Bakterie zasiedlające nasze jelita wspomagają przetwarzanie składników odżywczych oraz wpływają na zdolność organizmu do zwalczania chorób w późniejszym życiu. Ostatnie badanie jest najnowszym argumentem w burzliwym sporze o to, kiedy człowiek po raz pierwszy ma z nimi styczność. Hipoteza sterylnego łożyska jest znana od ponad wieku, jednak w 2014 roku opublikowano badanie przedstawiające kontrhipotezę, jakoby łożysko było siedliskiem bakterii podobnych do tych, które kolonizują naszą jamę ustną. Według niej niektóre bakterie przedostają się z jamy ustnej matki do jej krwi, a następnie poprzez łożysko trafiają do płodu. Od tego czasu naukowcy spierają się o to, czy ślady bakterii w łożysku są dowodem na skolonizowanie przez nie tego organu w trakcie ciąży, czy może są po prostu wynikiem zanieczyszczenia.

Nadzieję na zakończenie tej dyskusji daje najobszerniejsze, jak dotąd, badanie opublikowane pod koniec lipca w Nature. Poddano w nim analizie łożyska od ponad 500 kobiet, uzyskane wkrótce po porodzie. Po wyeliminowaniu źródeł zanieczyszczenia naukowcy zidentyfikowali jeden szczep bakteryjny – Streptococcus agalactiae – występujący zaledwie w 5% próbek. Jego obecność najprawdopodobniej jest oznaką zakażenia mogącego powodować potencjalnie śmiertelną w skutkach sepsę u noworodka. Według nich w łożysku nie powinno być bakterii, chyba że doszło do infekcji.

Uzyskanie ostatecznego dowodu sterylności macicy będzie trudne. Pobieranie łożyska lub płynu owodniowego po porodzie oferuje nam wgląd w proces powstawania mikrobioty jelitowej noworodka, jednak metody bezpośredniej obserwacji – badanie bezpośrednio jelita płodu – byłyby skomplikowane technicznie i nieetyczne zarazem.

 

Artykuł źródłowy:
https://www.sciencemag.org/news/2019/07/bacteria-free-placentas-suggest-babies-pick-microbiome-birth